Example 1 · level 1
In what ratio must a grocer in Nagpur mix basmati rice costing ₹40/kg with basmati rice costing ₹65/kg so that the mixture costs ₹47/kg?
- 19 : 7
- 7 : 18
- 18 : 7
- 8 : 13
Show solution
- Cheaper : dearer = (65 − 47) : (47 − 40)
- = 18 : 7.
Answer: 18 : 7